[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره كنفرانس :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: برقراري ارتباط :: راهنماي پايگاه ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره کنفرانس::
سازمان کنفرانس::
برگزارکنندگان و حامیان::
شرکت در کنفرانس::
ارسال مقاله::
برنامه‌های جانبی::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
هزینه مقاله::
هزینه کارگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: مقدمه ::

گسترش دانش سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی در دانشگاه ها، مؤسسات آموزشی و پزوهشی ، سازمان های مرتبط با منابع زمینی و علوم محیطی موجب شده است همواره محققان و دانشجویان به دنبال اطلاع از روش ها و ابزارهای جدید و کارآمدتر در این علم به شدت رو به گسترش باشند. اکنون بسیاری از کشورهای جهان با درک اهمیت دستیابی به تکنولوژی های فضایی جهت بهرهبرداری های صلح آمیز و حفظ امنیت ملی خود به طرق گوناگون در این زمینه اقدام نموده اند و به موفقیت های مهمی نیز دست یافته اند.

سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی در بسیاری از زمینه های علمی و تحقیقاتی کاربردهای گسترده ای دارند. از جمله می توان به استفاده از آن در زمین شناسی، آب شناسی، معدن، شیلات، کارتوگرافی، جغرافیا، برنامه ریزی شهری و روستایی،  مطالعات زیست شناسی، مطالعات زیست محیطی، سیستم های اطلاعات زمینی ، هواشناسی، کشاورزی، جنگلداری، توسعه اراضی و به طورکلی مدیریت منابع زمینی و غیره اشاره کرد.

در زمینه کاربردهای داده های ماهواره ای می توان به طور اختصار به موارد زیر اشاره کرد:

الف: مطالعه تغییرات دوره ای

ب: مطالعات زمین شناسی و اکتشافات معدنی

ج: مطالعات کشاورزی واکولوژیکی و منابع طبیعی 

د- مطالعات منابع آب

ح- مطالعات دریایی  و اقیانوس شناسی

و- مطالعه بلایای طبیعی

د- کاربرد در صنعت و گردشگری

 و ....

داده های سنجش از دور به دلیل یکپارچه و  وسیع بودن،تنوع طیفی، تهیه پوشش های تکراری و ارزان بودن، درمقایسه با سایر روشهای گردآوری اطلاعات از قابلیت های ویژه ای برخوردار است که امروزه عامل نخستین در مطالعه  سطح زمین و عوامل تشکیل دهنده آن محسوب می شود. امکان رقومی بودن داده ها موجب شده است که سیستم های کامپیوتری بتوانند از این داده ها به طور مستقیم استفاده کنند وسیستم های داده ها جغرافیایی و سیستم های پردازش داده ها ماهواره ای با استفاده از این قابلیت طراحی و تهیه شده است. سهل الوصول بودن داده ها، دسترسی سریع به نقاط دور افتاده و دقت بالای آنها  از امتیازات خاص این فن محسوب می شود

امید است با برگزاری این همایش با همکاری انجمن   سنجش از دور و  GIS   ایران و به میزبانی مؤسسه آموزش عالی آبان هراز  برای اولین بار در شهریور 95 برگزار فرصتی فراهم آید تا پژوهشگران بتوانند بواسطه سخنرانی، ارائه پوستر و برگزاری میزگردهای تخصصی و شرکت در کارگاه‌های آموزشی به بحث و تبادل اطلاعات در خصوص انواع روش‌ها، رویکردهای نظری و کاربردهای عملی در این زمینه بپردازند.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 1215 بار   |   دفعات چاپ: 182 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین همایش ملی سنجش از دور و GIS محیطی The 1st National Conference on Environmental Remote Sensing and Geographic Information System
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 42 queries by YEKTAWEB 3701